Ogólne

Moduły i części do Arduino

Pinterest LinkedIn Tumblr

Moduły i części do Arduino – bez tego nie rozpoczniemy projektu. W dzisiejszym poście opiszę wstępnie części i moduły, które będą potrzebne do stworzenia sterownika inteligentnego domu. Są to elementy które mają spełnić postawione na początku wymagania. Jeżeli ktoś np nie potrzebuje czujnika gazu lub zamka otwieranego poprzez kartę RFid może po prostu zrezygnować z instalacji danego modułu.

 

Moduły i części do Arduino które wykorzystamy przy budowie sterownika:

  • Arduino Mega 2560 Rev3
  • Arduino Ethernet Shield
  • czytnik RFID RC522 + karta
  • Czujnik ruchu PIR HC-SR501
  • Czujnik dymu i łatwopalnych gazów MQ-2
  • Czterokanałowy moduł przekaźników RM6
  • Cyfrowy termometr DS18B20
  • Analogowy termometr LM35
  • Serwo TowerPro SG-90
  • Fotorezystor

Opis elementów:

  1. Arduino Mega 2560 Rev3 –  Mega jest z jedną z najbogatszych wersji projektu Arduino. Posiada mikrokontroler ATmega 2560 wyposażony między innymi w aż 54 cyfrowe wyjścia/wejścia z czego 15 może służyć jako kanały PWM, a 16 jako wejścia analogowe. Układ taktowany jest sygnałem zegarowym o częstotliwości 16 MHz. Płytka posiada takżei: złącze USB, gniazdo zasilające DC, przycisk RESET oraz wyprowadzenia służące do podłączenia programatora AVR.
  2. Arduino Ethernet Shield – Moduł oparty na układzie W5100 umożliwiający użytkownikom Arduino w prosty sposób połączyć się z siecią Ethernet. Współpracuje z Arduino Uno i Mega 2560. Posiada także czytnik kart pamięci microSD.
  3. Czytnik RFID RC522 + karta– Moduł RFID wykorzystujący fale radiowe do zapisu lub odczytu danych znajdujących się w układzie elektronicznym identyfikującym obiek. Umożliwia bezprzewodową identyfikację osób za pomocą. Nośniki RFID (karta, brelok itp) nie wymagają zasilania, a energie czerpią z nadajnika.
  4. Czujnik ruchu PIR HC-SR501 – czujnik typu PIR pozwala na wykrywanie ruchu. Wykorzystywany jest do detekcji obiektów w pomieszczeniach w systemach alarmowych i oświetleniowych. Sensor zasilany jest napięciem od 4,5  do 20 V. Wykrycie obiektu sygnalizowane jest cyfrowo – stanem wysokim.
  5. Czujnik dymu i łatwopalnych gazów MQ-2 – Czujnik wykrywa stężenie palnych gazów w powietrzu, wynik można uzyskać z pomiaru napięcia na wyjściu analogowym. Układ zasilany jest napięciem 5V. Pobór prądu to około 150mA.
  6. Czterokanałowy moduł przekaźników RM6 – Moduł wyposażony w cztery przekaźniki SRD-05 z cewką zasilaną napięciem 5 V z optyczną izolacją wejścia oraz otworami montażowymi. Układ pozwala na sterowanie elementami wykonawczymi przy pomocy portów mikrokontrolera. Optoizolacja separuje sygnał sterujący od części związanej z zasilaniem przekaźnika, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo pracy układu sterującego.
  7. Cyfrowy termometr DS18B20 – czujnik temperatury DS18B20 z interfejsem 1-wire. Działa w zakresie od -55 °C do 125 °C.
  8. Analogowy termometr LM35 – termometr w którym napięcie wyjściowe jest proporcjonalne do mierzonej temperatury z zakresu: od 0°C do 100°C.
  9. Serwo TowerPro SG-90 – Ekonomiczne 9-gramowe serwo SG-90 firmy TowerPro. Wykorzystane będzie to zamka łucznikowego.
  10. Fotorezystor – element światłoczuły. Jego rezystancja zmienia się pod wpływem padającego promieniowania i nie zależy od kierunku przyłożonego napięcia,

 

Sklepy gdzie można dostać wyżej wymienione elementy:

 

Galeria zdjęć: