o projekcie

Inteligenty domOd dzieciństwa interesowałem się elektroniką i komputerami. Zawsze coś psułem, lutowałem, montowałem. W okresie liceum zainteresowanie elektroniką trochę minęło aż do okresu studiów, kiedy od kolegi usłyszałem o projekcie Arduino. I wtedy zdałem sobie sprawę, że dzięki tej platformie ludzie mogą budować interesujące rzeczy bez większej, specjalistycznej wiedzy na temat elektroniki i programowania. Również ja mogę spełniać marzenia z dzieciństwa o budowie układów elektronicznych. Projekt powstał, aby poznać i przybliżyć możliwości jakie daje nam Arduino. Projekt inteligentnego domu pozwoli zapoznać się z szeroką tematyką związaną z elektroniką, programowaniem oraz technologiami www.

Głównym założeniem projektu jest zbudowanie układu centralnego opartego o platformę Arduino, który będzie nadzorował pracę poszczególnych układów odpowiedzialnych za realizację postawionych zadań. Inteligentny dom ma realizować następujące zadania:

  1. Monitorowanie temperatury w pomieszczeniach i na zewnątrz – do zbudowania tej funkcjonalności niezbędne są minimum dwa termometry. Jeden analogowy z izolacją, który będzie badał temperaturę zewnątrz budynku. Drugi termometr cyfrowy z magistralą 1-wire. Dzięki zastosowaniu magistrali 1-wire możliwa jest praca wielu termometrów na jednej linii, które mogą być obsługiwane poprzez jedno wyprowadzenie mikrokontrolera. Pozwala to dowolną rozbudowę układu o kolejne termometry umieszczone w innych pomieszczeniach.
  1. Wykrywanie ruchu w pomieszczeniach – funkcjonalność związana z bezpieczeństwem budynku. Ruch wykrywany będzie przy pomocy dwóch czujników ruchu PIR HC-SR501, umieszczonych w miejscach wejściowych budynku czyli przy wejściu głównym oraz wejściu garażowym. Czujnik wymaga tylko jednego portu na płycie Arduino, dlatego jest łatwy w instalacji i dalszej rozbudowie.
  1. Wykrywanie dymu i gazów łatwopalnych – kolejna funkcjonalność związana z bezpieczeństwem. Czujnik MQ-2 zamontowany będzie w łazience, gdzie znajduje się piecyk gazowy. Jest to miejsce, gdzie ryzyko wystąpienia szkodliwych gazów jest największe. Przy czujniku zamontowany będzie również buzzer, generujący dźwięk podczas wykrycia szkodliwych substancji.
  1. Czujniki otwarcia okien – moduł składający się z czujnika zbliżeniowego załączanego magnetycznie. W projekcie wykorzystane będą dwa czujniki, umieszczone w oknach, w dwóch pomieszczeniach zamontowane przy oknach.
  1. Zdalne zamykanie drzwi wejściowych – dodatkowy zamek do drzwi wejściowych sterowany zdalnie przy użyciu mechanizmu serwa TowerPro SG-90.
  1. Sterowanie oświetleniem w pomieszczeniach – układ pozwalający na zdalne sterowanie urządzeniami pracującymi pod napięciem 230V i prądzie max. 10A. W projekcie będą wykorzystane lampy stojące w czterech pomieszczeniach zasilane z gniazda sieciowego. Dodatkowo w aplikacji webowej będzie możliwość sprawdzenia stanu zasilania.
  2. Dostęp do pomieszczeń przy użyciu kart RFiD – dzięki zastosowaniu w dodatkowym zamku serwo-mechanizmu, otrzymujemy możliwość sterowania nim również poprzez układ oparty o fale RFID. Dzięki temu, wejście do pomieszczenia będzie tylko możliwe przy użyciu autoryzowanych kart. Prowadzony również będzie dziennik użyć kart.
  3. Powiadomienia o zdarzeniach – układ ma umożliwić automatyczne wysłanie wiadomości sms/email w przypadku wystąpienia  krytycznego zdarzenia takiego jak np.: wykrycie ruchu w pomieszczeniu, wykrycie szkodliwych gazów czy otwarcie okna.

Nie są to zadania jak z filmów Sci-Fi, takie jak monitorowanie czynności życiowych domowników czy super inteligentne domy które wszystko za nas robią. Są to zadania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort naszego codziennego, współczesnego życia. Projekt ma być otwarty i gotowy na dalszą rozbudowę. Użytkownik z platformą będzie komunikował się poprzez aplikację www, w której będzie mógł monitorować poszczególne moduły, sterować pracą oraz konfigurować ustawienia urządzenia. Aplikacja będzie dostępna z każdego urządzenia, które posiada dostęp do internetu.

Aplikacja www będzie również realizować powiadomienia użytkownika, w przypadku zdarzeń które wymagają interwencji użytkownika, takie jak: wykrycie gazu w pomieszczeniu czy wykryciu ruchu w godzinach w których nikogo nie ma w domu. Powiadomienia sms będą realizowane dzięki smsAPI.

Szczegółowy opis działania poszczególnych modułów znajdzie się w zakładce „opis modułów”.